Ο ρόλος της βιβλιοθήκης είναι εκπαιδευτικός αλλά και γενικότερα πολιτιστικός.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού της ρόλου, η βιβλιοθήκη έχει σαν στόχο να στηρίξει το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών με την εκπόνηση συνθετικών εργασιών. Η διαδικασία αυτή οδηγεί τους μαθητές στην ανάπτυξη της ικανότητας της έρευνας, της συγκριτικής μάθησης, της κριτικής σκέψης και στην εξοικείωση με τη χρήση διαφορετικών πηγών πληροφορίας. Μ’ αυτόν τον τρόπο το σχολικό βιβλίο παύει να είναι ο αποκλειστικός φορέας της γνώσης. Στο χώρο της οι μαθητές μπορούν να διαβάσουν και να δανειστούν βιβλία και περιοδικά, να αναζητήσουν πληροφορίες μέσω Η/Υ, να «διαπλεύσουν» τον κόσμο του διαδικτύου.

Σημαντικότατη για μας τους εκπαιδευτικούς είναι και η πολιτιστική διάσταση του ρόλου της βιβλιοθήκης με στόχο την αισθητική και πνευματική καλλιέργεια των μαθητών μας. Η σχολική βιβλιοθήκη είναι ο ζωτικός χώρος του σχολείου. Είναι χώρος έμπνευσης, διαλόγου και συνεργασίας των μαθητών με τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους, χώρος ποικίλων εκδηλώσεων και πολιτιστικών δραστηριοτήτων που θα διευρύνουν τον παραδοσιακό ρόλο της βιβλιοθήκης και θα προσφέρουν στα παιδιά μας τα απαραίτητα στοιχεία για μια σχέση ζωής με το βιβλίο, τη μουσική, την τέχνη και τον πολιτισμό γενικότερα.

Οι στόχοι μας

Τα δικαιώματα αυτής της ιστοσελίδας ανήκουν στη βιβλιοθήκη του 2ου Ενιαίου Λυκείου.Ο λογότυπος ''ΒΙΒΛΙΟΦΑΓΕΙΟΝ'' αποτελεί σήμα κατατεθέν της βιβλιοθήκης.Απαγορεύται η Οποιαδήποτε Οικνομική εκμετάλλευση του υλικού της ιστοσελίδας αυτής.Νοεμβριος 2000. Γενική επιμέλεια Σταυρόπουλος Τάσος.